XIV Podlaski Festiwal nauki i Sztuki

Wydział Fizyki UwB: 18-05-2016 (Kampus)

Dziękujemy wszystkim za tak liczną obecność na naszych imprezach festiwalowych! Fotorelacja z dnia 18-maja-2016 znajduję się tutaj.

DSC_1191DSC_4321_00067

 

Serdecznie zapraszamy Państwa na imprezy przygotowane przez Wydział Fizyki UwB na XIV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Jak co roku zachęcamy Państwa do wybrania czegoś z naszej szerokiej oferty. Przypominamy, że na niektóre imprezy wymagana jest wcześniejsza rejestracja (telefoniczna, emailowa). W razie wątpliwości proszę się kontaktować z wydziałowym koordynatorem festiwalu – dr. K. Gawrylukiem (k.gawryluk@uwb.edu.pl). Zachęcamy też do pobrania plakatu festiwalowego z imprezami przygotowanymi przez Wydział Fizyki (klikając ten link lub powyższy obrazek, 2.3MB pdf). dddd

9:00-15:00 KOMPUTEROWO WSPOMAGANE DYDAKTYCZNE EKSPERYMENTY FIZYCZNE

DSC_0174Eksperymenty fizyczne wspomagane komputerowo. Pomiary zjawisk fizycznych z akustyki, mechaniki, elektryczności i innych z wykorzystaniem komputera. Prezentacja Regionalnego Laboratorium do Nauczania Przedmiotów Przyrodniczych LABFIZ. Więcej.

9:00-15:00 ZABAWKI FIZYCZNE

Zabawki fizyczne są skuteczną formą nauczania fizyki, bowiem bawiąc uczą, a ucząc bawią. Impreza skierowana jest do uczniów i nauczycieli. Na kilkunastu stanowiskach zgromadzone będą tzw. zabawki fizyczne w postaci prostych ale atrakcyjnych eksperymentów. Działanie każdej zabawki podlega prawom fizyki. Podyskutować można będzie między innymi na temat: Co widać we wnętrzu kalejdoskopu? Czy lewitacja wymaga wiedzy tajemnej? Zobaczyć np. kamień celtycki, model silnika, pijący ptak i wiele innych. Więcej.

9:30-10:15 KOMPUTERY KWANTOWE

W 1994 r. Peter Shor opublikował artykuł, w którym podał algorytm wykorzystujący komputer kwantowy do rozkładu wielkich liczb na czynniki pierwsze. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie komputerami kwantowymi gdyż z zadaniem tym nie radzą sobie nawet najpotężniejsze komputery klasyczne, a zarazem jest to niezwykle ważny problem z punktu widzenia kryptografii. Na wykładzie postaram się przekonać Państwa, że komputery kwantowe rzeczywiście mogą więcej niż komputery klasyczne. Więcej.

10:00-14:00 CZY FIZYK POTRAFI STWORZYĆ GRĘ KOMPUTEROWĄ?

samochod_2D_2Na zajęciach zostaną zaprezentowane proste modele fizyczne, które mogą zostać wykorzystane do stworzenia gry komputerowej. Będzie to zrobione na bazie prac dyplomowych napisanych na Wydziale Fizyki. Tym samym spróbujemy odpowiedzieć na zadanie w tytule pytanie. Zajęcia będą odbywać się przy komputerach z aktywnym udziałem uczestników. Więcej.

10:00-11:00 PATYCZKI, LUSTRO, NOŻYCZKI

atZobaczymy jakie wnioski, użyteczne dla fizyki i fizyków, dają się wyciągnąć z zabawy niektórymi przedmiotami z naszego otoczenia. I przekonamy się też, że teatrzyk odegrany przed oczami PT publiczności ma coś wspólnego ze światem zmysłów człowieka. Bo co jak co, ale teatr właśnie na zmysły widza oddziaływać powinien, i musi, i będzie. Więcej.

10:00-14:00 ROBOTYKA DLA KAŻDEGO – ARDUINO

tcrt5000sChcesz zapoznać się z automatyką/robotyką? Zapraszamy do nas – studenci Koła Robotyków Fi-BOT z Wydziału Fizyki UwB zapoznają cię z platformą Arduino, na której zbudujesz i zaprogramujesz swojego pierwszego robota. Sam się przekonasz, jakie to proste! Więcej.

10:00-11:00 WAHADŁO FOUCAULTA

popularyzacja-1-300x199Zaprezentowane zostanie działanie wahadła Foucaulta. Podczas pokazu przekonamy się, w którą stronę i jak szybko obraca się Ziemia wokół własnej osi. Więcej.

10:45-14:45 CAMERA OBSCURA

cameraPokażemy konstrukcję najprostszego aparatu fotograficznego – wystarczy do tego tylko ciemna komnata (łac. camera obscura) z otworkiem, przez który wpadnie do środka trochę światła. Więcej.

10:45-11:30 PROMIENIOWANIE ATOMOWE I JĄDROWE

Podczas prezentacji omówiona zostanie kwantowa budowa atomu i jądra atomowego pod kątem promieniowania jakie emitują. Zademonstrowane będą widma promieniowania optycznego wybranych pierwiastków, widmo promieniowania z lampy rentgenowskiej oraz widma promieniowania gamma emitowanego przez wybrane izotopy promieniotwórcze. Więcej.

11:00-12:00 FALE GRAWITACYJNE: POCZĄTEK NOWEJ ERY W ASTRONOMII

Wieloletnie próby bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych zakończyły się spektakularnym sukcesem. W dniu 11 lutego br. ogłoszone zostały wyniki analizy obserwacji dokonanych przez amerykańskie detektory LIGO. Detektory te wykryły fale grawitacyjne wytworzone w procesie zlewania się dwóch czarnych dziur. W ten sposób po raz pierwszy wykryto w sposób bezpośredni fale grawitacyjne oraz również po raz pierwszy bezpośrednio potwierdzono istnienie czarnych dziur i układów podwójnych złożonych z czarnych dziur. Odkrycie to oznacza narodziny nowej dziedziny astronomii obserwacyjnej – astronomii fal grawitacyjnych. Badania były prowadzone w międzynarodowym zespole, w którego pracach uczestniczył wykładowca. Na spotkaniu podanych zostanie więcej informacji o falach grawitacyjnych, detektorach je wykrywających i samym odkryciu. Więcej.

12:00-14:00 ROBOTYKA I ŚWIAT DRUKU 3D

Ostatnie dziesięciolecie to okres narodzin dwóch wielkich projektów RepRap i Arduino. Pierwszy z nich doprowadził do upowszechnienia wytwarzania oryginalnych obiektów trójwymiarowych, zaś drugi znacząco uprościł implementację mikrokontrolerów, oferując sprzęt oparty na koncepcji otwartej architektury. Przedmiotem wystąpienia będzie prezentacja, stworzonych przy pomocy wspomnianych technologii, robotów C.W.Tekla. Więcej.

12:00-13:30 WAŻYMY ZIEMIĘ

Podczas wykładu zostanie omówione i zaprezentowane doświadczenie H. Cavendisha. Eksperyment umożliwia wyznaczenie masy Ziemi lub pomiar stałej grawitacyjnej w warunkach laboratoryjnych. Po prezentacji można będzie zapoznać się z układem pomiarowym. Więcej.

14:00-14:45 DOTARCIE DO ISTOTY PRACY Z OTARCIEM SIĘ O TARCIE

Dlaczego na pytanie: „jaka praca została wykonana przy podniesieniu jednego kilograma o jeden metr” nie ma jednoznacznej odpowiedzi? Co ma wspólnego praca omawiana na szkolnych zajęć fizyki z matematyką wyższą? Czy samochód wykonuje większą pracę podczas jazdy, czy w trakcie poślizgu? Więcej.

14:00-15:00 POKAZY Z MECHANIKI

Demonstracje z kinematyki i dynamiki. Oprócz tego przeprowadzone zostaną ciekawe doświadczenia z ruchu drgającego i zjawisk falowych. Więcej.

15:30-16:15 RURA RUBENSA – WIZUALIZACJA FAL DZWIĘKOWYCH

DSC02903Rura Rubensa jest rurą z szeregiem małych otworków wywierconych w górnej części. Rurę napełnia się gazem i zapala gaz wydostający się przez małe otworki. Za pomocą głośnika wytwarza się w rurze stojącą falą dźwiękową, która uwidacznia się zmienną wysokością płomyków. W ten sposób widzimy jaką długość posiadają fale dźwiękowe przy określonej częstości dźwięku. Więcej.

17:00-18:00 JAK ASTRONOMOWIE URATOWALI ASTRONAUTÓW, CZYLI SŁÓW KILKA O OPTYCE AKTYWNEJ

1280px-Space_Shuttle_Columbia_launchingW latach 80tych XX w. astronauci na wahadłowcu podczas pewnej misji kosmicznej nie dostali zielonego światła na powrót na Ziemię. Z pomocą przyszła nieznana technika wymyślona przez astronomów. Na wykładzie opowiem o katastrofach wahadłowców kosmicznych i optyce aktywnej. Więcej.

19:00-19:45 LASEROWE EFEKTY

laserWśród kolorów i błysków zaprezentujemy parę interesujących zjawisk fizycznych z dziedziny optyki i magnetyzmu. Więcej.

22:00-23:30 BLIŻEJ NIEBA

9Jeśli pozwoli na to pogoda czas spotkania będzie poświęcony teleskopowym obserwacjom Księżyca oraz Jowisza i Marsa. Przed północą spod horyzontu wyłoni się wprawdzie Saturn, lecz będzie on słabo widoczny ze względu na niewielką wysokość. Obserwacje poprzedzone będą krótkim omówieniem. Więcej.