XV Polaski Festiwal Nauki i Sztuki

19 maja 2017 r. „ruszył” w Kampusie UwB festiwal. Jak co roku Wydział Fizyki aktywnie uczestniczył w tej akcji propagującej naukę i sztukę.  

Pomimo pięknej, długo wyczekiwanej majowej pogody nie zabrakło chętnych do odwiedzenia naszego wydziału i przyjrzeniu się przygotowanym pokazom. Piątkowe imprezy prowadzili dr Elżbieta Dzimida-Chmielewska, dr Piotr Zaleski oraz dr Marek Brancewicz na stoisku pt. „Witamy na Wydziale Fizyki”, gdzie można było przyjrzeć się zabawkom fizycznym (lewitująca kula ziemska, hologramowm, silnik cieplny i inne). Dodatkowo można było wypróbować robota-zabawkę wydrukowanego na naszej wydziałowej drukarce 3D i oprogramowanego na platformie Arduino. Była też możliwość zagrania w gry komputerowe stworzone przez naszych studentów jako prace licencjackie. Jak zawsze, wszyscy ciekawscy mogli zadawać pytania o prawa przyrody, na które staramy się odpowiadać.

Festiwal to także promocja sztuki, czego i na naszym wydziale nie mogło zabraknąć. Dr Jan Kisielewski grał na gitarze  podczas cyklu pokazów „Rura Rubensa”, dzięki której można było zobaczyć dźwięk. Dzięki takiej wizualizacji można było na własne oczyc zobaczyć piękny sinus, który powstawał dla czystych dzwięków. Prowadzący, wspólnie z dr hab. Andrzejem Andrejczukiem zmieniali częstotliwość generowanego dzwięku a tym samy liczbę maksimów w ognistej funkcji sinus. Wszystko to było połączone z krótkimi wyjaśnieniami omawianego zjawiska a osoby zadające pytania dostały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

W tym dniu odbyły się jeszcze prezentacje wahadała Foucaulta – prof Krzysztof Szymański.

Dziękujemy za zainteresowanie młodzieży fizyką i odwiedzenie naszego Wydzialu.