„Krok po kroku…” – uczniowie z Łomży na Wydziale Fizyki

W dniu 14 września 2017 r. rozpoczął się projekt edukacyjny „Krok po kroku do sukcesu edukacyjnego uczniów/uczennic ZSO w Łomży”. Uczniowie z łomżyńskiego liceum i gimnazjum gościli na Wydziale Fizyki na zajęciach laboratoryjnych z elementami pokazowymi z fizyki.

Projekt obejmuje po trzy długie spotkania (5 godz. lekcyjnych) zajęć laboratoryjnych dla uczniów gimnazjum i liceum. Zajęcia prowadzą mgr Piotr Chomienia, mgr Wojciech Dobrogowski oraz dr Krzysztof Gawryluk. Tematyka obejmuje „szkolne” zagadnienia z fizyki ale to, co je wyróżnia – to duży nacisk na elementy pokazowe i warsztatowe (uczniowie sami wykonują doświadczenia). Nie bez znaczenia jest także fakt, że te zajęcia w ciekawy sposób łączą narzędzia informatyki w nauczaniu fizyki – uczniowie posługują się nie tylko stoperem, linijką czy multimetrem – ale angażują komputer do ich analizy. Warsztaty są innowacyjne – wprowadzają nowości ze świata informatyki (platforma Arduino, na bazie której uczy się tworzenia robotów czy też tzw. inteligentnych domów) łącząc zajęcia dotyczące obwodów prądu stałego z programowaniem. 

Cieszymy się z zainteresowania młodzieży fizyką a nauczycielom gratulujemy zaangażowania w dbaniu o edukację swoich podopiecznych. 

P.S.

Zdaję sobie sprawę z tego, że 5 godzin zajęć to mało dla głodnych wiedzy uczniów rozpoczynających przygodę z Arduino – dlatego zachęcam do uczestniczenia w imprezach organzowanych przez Wydział Fizyki UwB ale także polecam internetowy kurs programowania Arduino przygotowanego przez firmę Botland — K. Gawryluk