Nobel za słuchanie Wszechświata – zapraszamy na otwarty wykład prof. Jaranowskiego, 24 października

Nobel za słuchanie Wszechświata – zapraszamy na otwarty wykład prof. Jaranowskiego, 24 października

 

Serdecznie zapraszamy na jedyny w Białymstoku wykład – popularnonaukowy, otwarty – o najważniejszych odkryciach ostatnich miesięcy w dziedzinie astrofizyki. Opowie o nich prof. dr hab. Piotr Jaranowski, dziekan Wydziału Fizyki UwB, członek międzynarodowego konsorcjum naukowego, które miało szczególny wkład w te odkrycia, nagrodzone w tym roku Nagrodą Nobla z fizyki. To będzie opowieść o słuchaniu Wszechświata. Na wykład zapraszamy też klasy szkolne.

W ostatnich dwóch latach miały miejsce przełomowe odkrycia w dziedzinie astronomii fal grawitacyjnych, z których część została już uhonorowana tegoroczną Nagrodą Nobla z fizyki. O ile tradycyjne obserwacje astronomiczne pozwalają „oglądać” Wszechświat w różnych kolorach, to fale grawitacyjne umożliwiają jego „słuchanie”. Połączenie obu rodzajów obserwacji zrewolucjonizuje naszą wiedzę o Wszechświecie – a nawet juz to czyni. W wykładzie opowiemy o pierwszych bohaterach tej rewolucji.

Wykład rozpocznie się o godz. 14.15 we wtorek, 24 października, w auli Wydziału Fizyki (I piętro), kampus #UwB, ul. Ciołkowskiego 1.

Zapraszamy!