Wystawa „Pod przewodnią gwiazdą nauki” jest poświęcona wybitnemu polskiemu fizykowi Marianowi Smoluchowskiemu (1872-1917). Postaci, którą warto przybliżyć społeczeństwu, gdyż należał do tej nielicznej grupy uczonych, którzy kierowali naukę na nowe tory.
Na początku XX wieku informację, że materia ma strukturę ziarnistą, że zbudowana jest z atomów i cząsteczek uznawano powszechnie za hipotezę, która czasem jest przydatna w rachunkach, ale nie opisuje rzeczywistości. Teorie ruchów Browna i opalescencji krytycznej opracowane przez Smoluchowskiego przyczyniły się do uznania istnienia atomów. Co więcej, w XXI wieku prace Smoluchowskiego wciąż inspirują naukowców, gdyż jest on jednym z najczęściej cytowanych w literaturze światowej polskich uczonych.
Na wystawie można zobaczyć kopie dokumentów związanych z życiem i pracą naukową Mariana Smoluchowskiego, demonstracje układu mikroskopowego do obserwacji ruchów Browna i zestawów symulacyjnych ruchy statystyczne.
Na wystawie będzie można poznać nie tylko osiągnięcia naukowe Smoluchowskiego ale także jego prywatne pasje. Należał do pionierów narciarstwa w Polsce, a w młodości należał do czołówki alpinistów i był pierwszym zdobywcą 16 szczytów w Alpach i Dolomitach.
Wystawa została przygotowana w 2017 roku, ogłoszonym Rokiem Mariana Smoluchowskiego przez Polskie Towarzystwo Fizyczne, przez Muzeum UJ oraz Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
Wystawa składa się dwóch części, z których jedna znajduje się w łączniku pomiędzy kampusowymi budynkami Wydziału Fizyki i Instytutu Chemii i jest ogólnodostępna, natomiast druga umieszczona jest w Sali 1002 Feniks w kampusowym Uniwersyteckim Centrum Kultury (UCK) i jej zwiedzanie możliwe jest po uprzednim telefonicznym skontaktowaniem się z dr. Zbigniewem Kurantem, tel. 085-738-8183.
Wystawa czynna będzie do dnia 18 marca 2018 r.
Czas zwiedzania: ok 30 minut