XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UwB

20.05.2019

32 imprezy z różnych działów fizyki i astronomii, wykłady, pokazy oraz doświadczenia na żywo. Tak w skrócie można podsumować 20 maja 2019 – pierwszy dzień 17. edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na naszym wydziale. Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku po raz pierwszy we współpracy z Białostockim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii włączył się w organizację tego wydarzenia.

Blisko 570 osób odwiedziło nas w tym dniu by wspólnie odkrywać piękno fizyki.

(Zdjęcia: Marek Brancewicz)

Tegoroczna impreza, koordynowana przez Uniwersytet w Białymstoku, odbyła się pod hasłem „Algorytmy rzeczywistości”. Wszyscy zainteresowani, szczególnie dzieci i młodzież, od kuchni mogli poznać naukowe laboratoria – miejsca na co dzień dostępne tylko studentom i pracownikom wydziału. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady o ultraszybkim zapisie informacji światłem oraz wyznaczaniu ciężaru naszej planety. Goście mogli również aktywnie uczestniczyć w eksperymentowaniu pod okiem naszych studentów. Do tegorocznych nowinek należą projekty własne studentów Koła Naukowego Robotyków Fi-BOT.

Zainteresowanie naszymi wykładami, pokazami i prezentacjami okazało się bardzo duże i już nie możemy doczekać się przyszłorocznej edycji Festiwalu. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Wydział Fizyki i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

„Algorytmy rzeczywistości” według studentki Kamili Chmielowiec

21.05.2019

Wykład naszego doktoranta Marcina Marculewicza zatytułowany „Rzeczywistość” gwiazd – ewolucja od narodzin do śmierci, wygłoszony w Państwowej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Informatyki w Łomży, zainteresował 75 słuchaczy. Gratulujemy!

25.05.2019

Blisko 630 osób eksperymentowało i odkrywało piękno fizyki wspólnie z Wydziałem Fizyki UwB podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego, który odbył się 25 maja br. na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

(Zdjęcia: Marek Brancewicz i Dział Promocji UwB)

Każdy, niezależnie od wieku, znalazł tu coś dla siebie. Odwiedzający nasze stanowisko mogli samodzielnie wykonać proste doświadczenia. Eksperymentatorzy sprawdzali, jak fizyka pomaga łyżwiarzom wykonać większą liczbę piruetów, bawili się ferrofluidami (magnetycznymi płynami) oraz obserwowali tworzenie się pozornych obrazów wykorzystując zjawisko odbicia w odpowiednio wyprofilowanych lustrach.

Kolejną atrakcją były projekty udostępnione przez Koło Naukowe Robotyków Fi-BOT. Gra refleks, sprawdzająca szybkość naszej reakcji, zainspirowała uczestników do konkurowania w pobiciu rekordu ilości zdobytych punktów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się również Tekla – mały, zwinny robot, którym można było samemu posterować.

W tegorocznej edycji, po raz pierwszy, wsparł nas Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii organizując ciekawe obserwacje naszej gwiazdy – Słońca. W obserwacjach wzięło udział ponad 510 osób.

Przez cały czas trwania Pikniku mieliśmy ręce pełne roboty, ponieważ zainteresowanie naszymi stanowiskami nie słabło do ostatniej chwili.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili! A tych, którzy tego nie zrobili uspokajamy – kolejna edycja Pikniku już za rok!