Podstawy: odczyt analogowy – moduł JOY + wieżyczka

Podstawy Arduino

Poznajemy funckję analogRead() – podłączamy potencjometr i sprawdzamy odczyty napięcia (porównujemy ze wskazaniami multimetru). Natrafiliśmy na „pułapkę informatyka”: dzielenie całkowite! W celu odczytania wartości napięcia nie można było napisać analogRead(A0)*5/1024, zamiast tego należało rzutować typy lub wymuisić obliczenia w arytmetyce liczb rzeczywistej, przez napisanie liczby 5 jako liczba rzeczywista: analogRead(A0)*5.0/1024. Teraz już wszystko działa, więc podłączamy dwa potencjometry ale… w module popularnej gałki JOY-sticka:

Moduł gałki JOY-a (czyli dwa potencjometry).

Moduł wykorzystaliśmy do rozbudowy zabawy z mikroserwami z poprzenich zajęć – tym razem mamy do dyspozycji wieżyczkę sterowanych dwoma mikrosilniczkami.

Wieżyczka sterowana JOY-em.
Należy podkreślić, że zasilanie dwóch takich silniczków bezpośrednio z Arduino nie jest mądrym pomysłem, dlatego warto użyć zewnętrznego zasilania.

Maskotka

Prace trwają: BB z PP rozkładają pojazd i montują profesjonalne uchwyty montażowe do zasilania 😉

Wydrukowane „trzymaki” do akumulatora (oczywiście autorstwa BB).
Trzymaki w akcji 😉

Widać, że podwozie Maskotki nadaje się już do wymiany – paskudne te otwory… Wynika to z różnych koncepcji systemu kół, które wymusiły docinanie otworów „na szybko”. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie nowej płyty…

Ten wpis został opublikowany w kategorii FiBot i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.