Ultraszybkie pamięci przyszłości – wykład bez wzorów!

W dniu 11 luty 2017 r. dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. UwB wygłosił wykład na temat ultraszybkich pamięci przyszłości – nowatorskiego pomysłu, które narodziło się na Wydziale Fizyki w Białymstoku i zostało opublikowane przez prestiżowe czasopismo Nature [1].

Wykład w ramach Polskiego Towarzystwa Fizycznego oddział Białystok prowadził Dziekan ds ogólnych Wydziału Fizyki, prof. Andrzej Andrejczuk. Spotkania PTF-u adresowane są głównie do młodzieży, ale mile widziani są wszyscy sympatycy nauk (nie tylko nauk matematyczno-fizycznych, co widać po tematyce wcześniejszych wykładów). 

 

Prezentacja nosiła podtytuł „wykład bez wzorów” i faktycznie – nie pojawiło się żadne równanie! Śmiało jednak można powiedzieć, że i bez tego wszyscy zostali zainteresowani tematyką i słuchali z wielką uwagą. Co więcej, wielu uczestników i tak prowadziła notatki – pojawiło się dużo konkretnych informacji, wartych zapamiętania. Profesor Andrzej Stupakiewicz rozpoczął od przedstawienia rysu historycznego zapisu informacji w informatyce, zwracając uwagę na rolę efektów fizycznych wykorzystywanych w różnych rozwiązaniach. Pojawiły się także rekwizyty „rodem z muzeum”, jak np. dyskietka 5.25″, można było też zajrzeć do wnętrza dysku twardego (po wykładzie każdy mógł przyjrzeć się typowemu dyskowi IDE, pozbawionemu obudowy). W dalszej części swojego wystąpienia prof. Stupakiewicz przeznaczył na wyjaśnienie i podkreślenie walorów nowego sposobu zapisu informacji, który „narodził” się w Zakładzie Fizyki Magnetyków Wydziału Fizyki UwB. Podkreślone zostały aspekty szybkości i energooszczędności – które z pewnością zadecydują o sukcesie takiego rozwiązania w przyszłości.

Wykład wzbudził duże zainteresowanie licznie przybytej młodzieży (ponad 80 osób!), która na koniec zadawała mnóstwo pytań związanych z tematyką (sesja pytań trwała ponad 30 min). Jak stwierdził na koniec profesor Stupakiewicz – pytania były bardzo konkretne i rzeczowe, za co dziękował swoim słuchaczom. My także dziękujemy wszystkim uczestnikom tego spotkania za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne.

 

[1] A. Stupakiewicz, K. Szerenos, D. Afanasiev, A. Kirilyuk, A. V. Kimel, Ultrafast nonthermal photo-magnetic recording in a transparent medium, Nature (2017), doi: 10.1038/nature20807