Wizyta uczniów z 3 LO w Białymstoku

Uczniowie dwóch klas pierwszych (1B i 1H, klasy matematyczno-fizyczno-informatyczne) z 3 LO w Białymstoku im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zawitali na nasz Wydział z (zapowiedzianą) wizytą w dniu 6 marca 2017 r. 

Pomysłodawczynią spotkania była mgr inż. Sylwia Żylińska-Awruk (nauczyciel informatyki), która wraz z mgr Eweliną Janczewska-Toczydłowską (nauczyciel fizyki) postanowiły zorganizować swoim podopiecznym wizytę i zwiedzanie Wydziału Fizyki. Jest to świetny przykład na to, że wystarczy się z nami skontaktować aby przy okazji odwiedzin Kampusu UwB zobaczyć coś więcej. W tym przypadku 3 LO gościło w UCK na spektaklu Teatru Wierszalin, ale dwie klasy o profilu nauk ścisłych postanowiły rozszerzyć swoją wizytę o zwiedzanie laboratoriów fizycznych.

Gości przywitał dr Krzysztof Gawryluk, który przedstawił Wydział w krótkiej prezentacji na auli (zakłady, tematyka badawcza, życie studenckie i koła naukowe, a także nasze nasze największe sukcesy). Następnie prof. Krzytszof Szymański zademonstrował wahdało Foucaulta, które dumnie wita wszystkich odwiedzających nasz Wydział. Po tym pokazie uczniowie dzieleni byli na małe grupy (12-15 osobowe) i oprowadzani po laboratoriach zakładowych – odwiedzili

  • pracownię Zakładu Magnetyków z eksperymentem sterowanym przez internet (prof. Andrzej Maziewski),
  • pracownię komputerową LABFIZ (mgr Wojciech Dobrogowski),
  • wydziałowe centrum obliczeniowe z superkomputerem i drukarką 3D (dr Krzysztof Gawryluk),
  • pracownię badań strukturalnych (dr hab. Katarzyna Rećko),
  • laboratorium spektroskopii Mossbauerowskiej (dr hab. Dariusz Satuła, prof UwB opowiadał o oddziaływaniach nadsubtelnych jądra atomowego z elektronami i ich pomiarach, a także zademonstrował materiały z pamięcią kształtu),
  • laboratorium fizyki zagrożeń środowiska (dr hab. Andrzej Andrejczuk, prof. UwB opowiadał o budowie atomu i jądra atomowego i zademonstrował detekcję widma promieniowania gamma).

Każda wizyta była krótka (około 15 minut) aby zaciekawić młodych ludzi tym, co się u nas dzieje – a po więcej zapraszamy na… sobotnie wykłady w ramach PTF o. Białystok  czy też w środy na Pokazy z fizyki, gdzie każda szkoła może zamówić sobie lekcję z pokazami. Zachęcamy też do polubienia naszego fanpejdzu na Facebooku aby być z nami w kontakcie i na bieżąco z wykładami.

Dziękujemy nauczycielom za pomysł zwiedzania Wydziału Fizyki, a także uczniom za zainteresowanie naszą ofertą dydaktyczną i naukową.